Zaproszenia okolicznościowe zamawia się na różnorodne okazje. Są niezbędne w przypadku organizacji wesela, chrztu, Pierwszej Komunii Świętej, a coraz częściej także urodzin. Mogą być wykorzystywane również do celów biznesowych – jako zaproszenia na konferencje czy kursy.

Zaproszenia okolicznościowe różnią się między sobą nie tylko przeznaczeniem, ale również rodzajem papieru, grafiką, sposobem zadruku, koncepcją i treścią. Projektując je, należy wziąć pod uwagę wszystkie te elementy, by stworzyć spójne wizualnie, ciekawe i wyróżniające się zaproszenie.

Jaki papier warto wybrać?

Specjaliści nowoczesnej drukarni JKB Print zalecają, by na zaproszenia wybierać papiery o nie najmniejszej i nie największej gramaturze. Najlepiej z przedziału od 250g/m2 do 350g/m2. Taki papier nie będzie zbyt sztywny, więc będzie można go złożyć, co jest istotne szczególnie w przypadku zaproszeń składanych, jak również nie będzie zbyt miękki, dzięki czemu doskonale podkreśli rangę wydarzenia.

Gramatura to jeszcze nie wszystko. Ważny jest również rodzaj papieru. Offsetowy poleca się do zaproszeń o prostej, minimalistycznej formie, a kredowy do bardziej zdobnych czy kolorowych. Papier kredowy występuje zarówno w formie matowej, jak i błyszczącej.

Ostatnio bardzo modne są też papiery ozdobne, które stanowią wyjątkowo oryginalne rozwiązanie. Można wybrać formę tłoczoną, perłową czy metalizowaną. Decydując się na taki nowoczesny model , należy pamiętać o tym, by pasował do projektu zaproszenia. Na przykład papier fakturowany najlepiej wygląda tylko w przypadku zaproszeń posiadających jednolite kolorystycznie tło – szczególnie w jasnej lub zdecydowanie ciemnej barwie.

Jakie uszlachetnienie warto wybrać?

Każde zaproszenie można dodatkowo uszlachetnić, na przykład poprzez zabezpieczenie folią lub papierem UV.  Trzeba jednak być świadomym tego, że niektóre rodzaje papierów nie będą dobrze się prezentowały z uszlachetnieniem, dlatego przed wyborem tej opcji warto najpierw porozmawiać z pracownikiem drukarni.

Jaki format zaproszenia okolicznościowego warto wybrać?

Istotny w zaproszeniu jest również jego format. Najczęściej spotykany jest A5 i A4 składany do A5. Bardzo ciekawie wyglądają zaproszenia typu tryptyk – szczególnie obwiązane ozdobną wstążką.

Projektowanie zaproszeń jest bardzo przyjemnym, ale dość wymagającym zadaniem. Nie tylko z tego względu, że trzeba podjąć wiele decyzji, ale również z tego powodu, że wymaga posiadania pewnego zmysłu estetycznego i umiejętności wyobrażenia sobie, jak nasz wybór wpłynie na finalny wygląd zaproszenia. Na szczęście większości decyzji nie musimy podejmować w całości samodzielnie. Możemy skorzystać z bezpłatnego doradztwa pracowników drukarni JKB Print, którzy posiadają nie tylko wieloletnie doświadczenie w zawodzie, ale również pewne umiejętności graficzne i zdolności projektanckie. Sprawdź ofertę drukarni na stronie https://www.jkbprint.pl/zaproszenia . Chcesz wiedzieć więcej o urządzeniach drukujących? Koniecznie odwiedź tą stronę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here