rodzaje pamięci RAM

Typ i pojemność pamięci RAM to jedne z dwóch najważniejszych parametrów dotyczących komputerów stacjonarnych i laptopów. Dzięki niej komputer pracuje z określoną wydajnością, umożliwiając uruchamianie różnego rodzaju aplikacji i programów. Jeśli zamierzasz kupić laptop lub PC, sprawdź, jakie są typy pamięci RAM.

  1. Typy pamięci RAM
  2. Jak wybrać RAM?

Przed zakupem komputera stacjonarnego lub laptopa powinno się możliwie jak najdokładniej określić sposób wykorzystania sprzętu i oczekiwania wobec jego wydajności. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie zadecydować, jakiej pamięci RAM się potrzebuje. Poznaj typy pamięci RAM dostępnych na rynku.

Typy pamięci RAM

Pamięć RAM jest odpowiedzialna za przechowywanie wykonywanych programów i danych, których komputer potrzebuje do ich pracy. Dla wymagających użytkowników odpowiednie są kości RAM DDR4 o pojemności 16 lub 32 GB. Modele DDR4 są obecnie najpopularniejsze, gdyż gwarantują szybkie działanie uruchamianych aplikacji i wysoką efektywność energetyczną. Dzięki temu pamięć służy długo, zapewniając sprawne, płynne działanie większości programów dostępnych na współczesnym rynku. W nieco starszych komputerach montuje się kości RAM DDR3, które wciąż sprawdzają się u wielu użytkowników. Takie kości są tańsze i mniej wydajne, jednak do podstawowych zadań w zupełności wystarczające. Dla najmniej wymagających osób odpowiednie są kości typu DDR2 i DDR1.

Szczególną uwagę na pamięć RAM uwagę powinni zwracać gracze, którzy potrzebują szybkich i niezawodnych komputerów. Gry silnie obciążają sprzęt, dlatego RAM musi być przystosowany do pracy z dużą wydajnością przez długi czas. Ważne jest, by kości posiadały sporą pojemność oraz rozbudowany system chłodzenia. Dzięki niemu uniknie się przegrzewania sprzętu i jego szybkiego uszkodzenia.

Jak wybrać RAM?

Wybierając RAM, powinno się zwrócić uwagę na jego pojemność. Im większa pojemność, tym z większym obciążeniem może pracować komputer. Co ważne, często bardziej opłaca się kupić dwie, mniejsze kości RAM niż jedną pojemniejszą. Dzięki takiemu rozwiązaniu komputer pracuje jeszcze wydajniej. Istotnym parametrem jest również częstotliwość pracy pamięci RAM. Wyższa częstotliwość to jeszcze lepsza wydajność. Ponadto wskazane jest sprawdzenie, jakiego typu kości RAM potrzebuje się, by uruchomić większość programów, z których zamierza się korzystać. Dzięki temu łatwiej będzie dobrać parametry pamięci do rzeczywistych potrzeb, by uniknąć przepłacania za podzespoły, których się nie potrzebuje – jest to najrozsądniejsze wyjście.

Więcej dowiesz się na https://www.morele.net/kategoria/pamieci-ram-38/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here