Decyzja podjęta — wdrażasz system ERP w swoim przedsiębiorstwie. Zaraz potem pojawia się szereg pytań i wątpliwości. Zastanawiasz się jak dokonać wyboru konkretnego narzędzia i implementować je z sukcesem? Podpowiadamy!

Niewątpliwie decyzja o wdrożeniu systemu ERP nie należy do najtańszych. Ponadto sam okres wdrożenia jest dla inwestora czasem ogromnych wyzwań. Tkwisz w sieci niepewności? Obawiasz się, że w zamieszaniu związanym z procesem adaptacji firmy do nowych rozwiązań, możesz popełnić jakiś błąd? Piętrzy się stres i niepokój? Spokojnie… Nie daj się przestraszyć i podejdź do tej inwestycji z „chłodna głową”. Tak naprawdę, by mieć sytuację pod stałą kontrolą, wystarczy przyjrzeć się dokładnie kliku szczegółom:

1. Stopień rozbudowy tzw. „standardu” systemu ERP — oferta startowa

Istotnym jest, by oprogramowanie, które wybierzesz posiadało szerokie możliwości startowe oraz bogatą ofertę rozwiązań w tzw. standardzie. Co rozumieć pod tym ogólnym stwierdzeniem? Otóż chodzi o możliwości jakie daje zakupiony system. Ile ma modułów? Jakie? Czy są to na pewno są to funkcjonalności w tych obszarach, które mają dla Ciebie znaczenie? Czy system jest z założenia dedykowany branży, w której działasz? Analizując oferty, odpowiedz sobie na te pytania w pierwszej kolejności. To podstawa podstaw!

Dlaczego? Inwestując w system, ponosisz szereg różnego rodzaju kosztów. Wśród nich są te dotyczące zakupu licencji w opcji na poszczególne moduły lub serwerowej. Skoro więc opłacasz rozwiązania w tzw. standardzie, to w Twoim interesie jest wybrać taką ofertę, która w porównaniu z konkurencyjną, będzie gwarantować bogate rozwiązania już na starcie.

2. Wysoki poziom otwartości systemu ERP — rozwiązania spersonalizowane

Uwaga! Przy wyborze systemu nie mniej ważne jest uwzględnienie indywidualnych potrzeb firmy. Tu znaczenie ma więc z kolei tzw. poziom otwartości systemu. Co „kryje się” pod tym hasłem? Jest to po prostu możliwość stworzenia spersonalizowanych rozwiązań. Mogą one być dedykowane branży lub konkretnemu procesowi, który zachodzi w Twoim przedsiębiorstwie.

Dlaczego? Dopiero współgrające ze sobą rozbudowany standard oraz ciekawe rozszerzenia indywidualne przekładają się na poprawę ergonomii pracy, a to przecież właśnie jej oczekujesz decydując się na implementację systemu ERP. Rozwiązaniem, które oferuje bogate 2w1 (standard + rozszerzenia) jest np. system ERP Streamsoft Prestiż.

3. Dostawca systemu ERP— wsparcie powdrożeniowe i kapitał firmy

Czy firma oferująca oprogramowanie gwarantuje wsparcie powdrożeniowe dotyczące ciągłego rozwoju funkcjonalności narzędzia? Czy zapewnia stałą współpracę pod kątem serwisu? Odpowiedź na te pytania ma niebagatelne znaczenie! Ponadto naprawdę warto wybrać firmę, która jest jednocześnie producentem (zaplecze programistyczne) oraz dostawcą z potwierdzonymi referencjami.

Dlaczego? Solidny dostawca to zabezpieczenie inwestycji, niezależnie od rodzaju świadczonej usługi. W przypadku systemu ERP jest to szczególnie ważne, przede wszystkim ze względu na fakt, że współpraca z dostawcą nie trwa wyłącznie przez czas wdrożenia, ale wiąże z nim firmę na wiele lat. Warto więc szczegółowo przyjrzeć się wynikom, doświadczeniu i referencjom wybranej firmy wdrożeniowej. Rzetelnych i obiektywnych informacji na temat statystyk tego typu można szukać w branżowych raportach, np. biura badawczo-analitycznego DIS. W wydanym chwilę temu podsumowaniu wdrożeń za rok 2016, liderem rynku średnich ERP po raz kolejny okazał się produkt firmy Streamsoft – polskiego producenta i dostawcy rozwiązań IT. System ERP Streamsoft Prestiż, o którym mowa, zdobył aż 28,3% udziałów w swoim segmencie.

4. Świadomość własnych oczekiwań względem wdrożenia — dojrzałość organizacyjna

Decydując się na implementację powinieneś znać i rozumieć procesy zachodzące w swojej firmie. Pozwoli to sformułować oczekiwania wobec pracy wdrożeniowców w taki sposób, by system dopasować do wszystkich procesów w działalności firmy. Nie tylko tych standardowych ale również tych specjalistycznych i indywidualnych dla danej branży. Dla pełnego sukcesu wdrożenia potrzebna jest współpraca obu stron. Oznacza to, że oprócz pracy zespołów wdrożeniowych trzeba zaangażować i przekonać do nowych rozwiązań również pracowników firmy. To oni są najlepszym źródłem wiedzy o działaniu przedsiębiorstwa i procesach w nim zachodzących. Powinni więc mieć świadomość w jakim celu zakupywany jest system i co ma „dać” firmie w przyszłości.

Dlaczego? Dzięki temu uda się nie tylko lepiej dostosować narzędzie do wymagań zachodzących procesów, ale także — a może przede wszystkim — sprawić, by Twoi pracownicy nie nastawiali się negatywnie do prac związanych z adaptacją narzędzia, które bądź co bądź dokładają im obowiązków.

5. Realne potrzeby firmy — możliwości rozwoju wybranego rozwiązania

Firmy często popełniają błąd, który polega na wdrażaniu rozwiązań systemu bez uprzedniej analizy. Planując wdrożenie powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na ich realną użyteczność. Trendy czy popularność danego rozwiązania naprawdę nie mają znaczenia, jeśli jego wykorzystanie będzie nieistotnym elementem w procesach firmy. Uwaga! Przyjrzyj się także możliwościom rozwoju i rozbudowy wybranego narzędzia w przyszłości. Oczekiwania względem niego będą zmienne z czasem, szczególnie jeśli firma myśli o ciągłym doskonaleniu. Powinna być wtedy gotowa do podjęcia wyzwań. Warto więc by system był otwarty i posiadał zdolność „wzrostu” wraz z firmą. Rozważając wybór narzędzia trzeba wziąć także pod uwagę możliwości finansowe przedsiębiorstwa, jakim zarządzamy i — idące za nim — potrzeby w kwestii architektury oprogramowania.

Dlaczego? Niewątpliwie inwestycja w system ERP jest opłacalnym rozwiązaniem. Jego wykorzystanie wspomaga integrację procesów zachodzących w przedsiębiorstwie i sprawne zarządzanie nimi. Każde jednak wdrożenie, by przyniosło takie skutki, musi być poprzedzone solidną analizą. To, co sprawdzi się w jednej firmie, wcale nie musi być korzystnym rozwiązaniem w innej. Podobnie wygląda kwestia związana z finansowaniem zakupu systemu ERP — nie każda spółka musi decydować się na kupno ze środków własnych. Można skorzystać z dofinansowania unijnego, bądź opcji leasingu. Coraz popularniejszym obecnie trendem jest również użytkowanie systemu ERP w modelu online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here