Audyt informatyczny jest niezbędnym elementem, potrzebnym dla funkcjonowania współczesnej firmy. Jaka jest procedura jego przeprowadzania, jakie są jego rodzaje i właściwie dlaczego jest taki ważny – tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Istota audytu informatycznego

Audyt informatyczny jest nie tyle dokumentem czy działaniem, co procesem, opartym na zbieraniu i ocenie informacji w określonym celu. Może być przydatny w ocenie bezpieczeństwa infrastruktury, przestrzegania procedur czy wdrażania rekomendacji. Dzięki wczesnemu wykryciu zagrożeń możliwe jest ich uniknięcie, redukcja skutków oraz zaproponowanie alternatywnych działań.

Procedura przeprowadzenia audytu

Przeprowadzenie audytu poprzedza analiza jego zakresu i wstępne opracowanie planu działania. Następnym krokiem jest przygotowanie listy pytań oaz zebranie i analiza dokumentacji. Odbywa się ona zarówno zdalnie, jak i w siedzibie firmy. Na koniec opracowywany jest raport i rekomendacje, których wykonywanie jest w przyszłości sprawdzane.

Bardzo często zdarza się, że do wykonania audytu informatycznego są zatrudniane firmy zewnętrzne. Jednak mogą go wykonać również osoby z najwyższej kadry zarządzającej.

Rodzaje audytów informatycznych

Istnieje wiele rodzajów audytów informatycznych. Poniżej zostały zaprezentowane krótkie informacje o zaledwie kilku z nich.

  • Audyt strategiczny – kierowany jest do średnich i dużych spółek, w których priorytetem działania jest strategia biznesowa.
  • Audyt aplikacji – przeznaczony jest dla firm, które mają w najbliższych planach zmianę lub rozwój systemów.
  • Audyt bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych – jego celem jest analiza, ocena i przygotowanie rekomendacji w zakresie realizacji polityki bezpieczeństwa na podstawie ustawy o ochronie danych osobowych.
  • Audyt jakości danych (BigData) – odnosi się on do zasad i sposobów gromadzenia i przetwarzania danych.
  • Audyt prawny IT – pozwala na weryfikację poziomu prawnego licencji, patentów oraz umów. Jego elementy są dobierane w oparciu o potrzeby klienta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here