Co to jest Gemba – metoda pytań i odpowiedzi

Jak to mówią – praktyka czyni mistrza. To właśnie na tej zasadzie opiera się wiele metod dotyczących rozwój pracowników. Nauka wykonywania swoich obowiązków zawodowych to z jednej strony studia, kursy i szkolenia przygotowujące, a z drugiej doświadczenie praktyczne oraz podpatrywanie tego, jak robią to inni. To właśnie tego dotyczy zasada Gemba związana z Lean Manufacturing. Została opracowana przez prezydenta japońskiej marki Toyota – Fujio Cho, który zachęcał swoich podwładnych do tego, aby „szli i zobaczyli, jak to się robi”.

Kto pyta nie błądzi

Gemba to metoda podpatrywania i szukania wzorców wykonywania danego procesu. Według metody ważne jest to, aby patrzyć przez pryzmat osiągnięcia celów. Nie można zapominać również, że każdą pracę wykonuje człowiek i to właśnie do tego trzeba przywiązać największą wagę. Czasami dużo lepiej zapytać niż nie zapytać. To właśnie dlatego wszyscy postępujący wg. Gemba powinni nie bać się dopytywać i czerpać z doświadczenia innych. Metoda została zaprojektowana w ten sposób, aby umożliwiać pracownikom osiąganie celów swojej organizacji. Muszą oni odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pierwsze z nich dotyczy tego, jaki jest cel firmy, w której pracują. Czy te cele są zbieżne z działaniami organizacji? Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę, czy praca, którą wykonujemy na co dzień, jest nastawiona na osiąganie tychże celów. Wreszcie do gry dochodzi czynnik ludzki, a mianowicie to, czy pracownicy wykazują się zaangażowaniem, ale także czy ich zaangażowanie jest motywowane i wspierane przez zarząd.

Poznaj cel swojej firmy

Aby motywować pracowników wykorzystuje się specjalne metody, które również wiążą się z Gemba. Metoda ukierunkowana jest na wymiar procesowy, a czynnik ludzki ma tutaj kluczowe znaczenie. Pracownik musi starać się zrozumieć istotę organizacji, zadbać o to, żeby dostosować się do metod osiągania celów, gdyż tylko wtedy cały organizm będzie funkcjonował tak, jak należy. Ważne są również pytania „dlaczego?”. Nieświadomość i niewiedza to w tym przypadku bardzo niepożądane stany. Gemba zachęca do tego, aby szukać odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Tworząc takie wartości, uda się podejść do zrozumienia technicznej strony systemu, który tworzymy. Wg twórców metody, każdy inne działanie to marnotrawstwo wartości i środków produkcji. Każdy pracownik powinien być ukierunkowany na problem i rozwiązywać go najszybciej jak to możliwe. Dopiero później do głosu dochodzi jakość, cel, dostawy i ogólne koszty, jakie ponosi organizacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here