Co warto wiedzieć, przed wybraniem się do kancelarii notarialnej?

W kancelarii notarialnej dokonywane są przeróżne czynności. Najczęściej wybieramy się do tego typu miejsca w celu podpisania umowy czy sprawdzenia jej autentyczności. Warto wiedzieć, że każdy notariusz zgodnie z przepisami musi posiadać własną kancelarię i tylko w niej może dokonywać czynności co do zasady. Co warto wiedzieć, zanim złożymy mu wizytę?

Notariusz działa nie tylko w swojej kancelarii?

Chociaż to kancelaria notarialna jest miejscem dokonywania przez notariusza czynności co do zasady, to jednak działa on także w terenie. Nie dotyczy to wyłącznie sytuacji wyjątkowych, kiedy to notariusz może osobiście złożyć wizytę swojemu klientowi – obłożnie choremu czy aktualnie znajdującemu się w placówce medycznej.

Wbrew pozorom jest wiele okoliczności, które niejako wymuszają na notariuszu opuszczenie kancelarii i odbycie sesji wyjazdowej. Ma to miejsce przykładowo podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy, kiedy to konieczne jest spisanie przez notariusza protokołu. Tym bardziej, jeśli owych członków zgromadzenia jest wiele i trzeba wynająć osobne pomieszczenie. Jest to tylko jeden przykład z wielu, kiedy notariusz wyjeżdża do klienta. Jeśli jednak to my chcemy dokonać jakiejś czynności u notariusza, to musimy pojawić się w jego kancelarii osobiście.

Najpierw umów się na wizytę

Zanim wybierzemy się do kancelarii notarialnej, warto wcześniej skontaktować się z notariuszem. Już w trakcie rozmowy przez telefon można określić to, czego będzie dotyczyła sprawa wraz z założeniami umowy. Konieczne jest też odpowiednie przygotowanie się do wizyty w kancelarii.

Podczas wizyty w kancelarii notarialnej potrzebować będziemy wszystkich niezbędnych dokumentów dotyczących sprawy. Chodzi tutaj o różne umowy, zaświadczenia, odpisy, wpisy, wypisy, postanowienia itp. Już podczas rozmowy telefonicznej można dopytać notariusza, co konkretnie mamy ze sobą zabrać. Pracownicy najczęściej orientują się, jakie pisma i dokumenty będą potrzebne.

Wizyta u notariusza nie trwa długo

Kancelaria notarialna nie jest miejscem, gdzie spędzimy dużo czasu. Bardzo ważne jest to, aby zabrać ze sobą dowód osobisty czy inny dokument potwierdzający naszą tożsamość. Notariusz albo któryś z pracowników poprosi o okazanie się dowodem tożsamości i dopiero potem zaprosi do gabinetu.

Kolejnym krokiem jest dokonanie odczytania aktu, wyjaśnienie zapisów i ewentualnych wątpliwości. Następnie podpisywany jest akt notarialny przez obie strony i wydawane są odpisy akty, co wymaga uiszczenia konkretnej opłaty za dokonanie czynności notarialnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here