Kiedy zastanawiamy się nad zakupem nowego dysku, bardzo często zadajemy sobie pytanie – lepiej będzie wybrać SSD czy HDD? Do tej pory, gdy myśleliśmy o magazynach pamięci o dużej pojemności – np. 1000 GB (czyli 1 TB) raczej HDD wydawało się lepszą opcją. Czy jest tak dalej? Niekoniecznie.
HDD vs SSD – sprawa nie jest taka prosta
Przez lata to HDD dominowały w sektorze dysków o dużej pojemności. Nawet najlepsze dyski SSD nie były w stanie oferować na tyle dużej pojemności i atrakcyjnej ceny, by konsumenci interesowali się nimi pod kątem tworzenia dużych magazynów danych. Ale czasy się zmieniają. I jest to kwestia nie tylko ciągle rozwijającej się technologii i obniżek cen dysków, ale także wzrostu naszych potrzeb i oczekiwań. Dziś każdy chce mieć sprzęt, który działa bardzo szybko w każdym aspekcie – czy to obsługi systemu, gry komputerowej, czy pracy nad dużymi plikami. I to dyski SSD zdecydowanie oferują. Jednak z jakiegoś powodu HDD wciąż są żywe. Warto przekonać się dlaczego.
Cena to klucz – najlepsze dyski SSD swoje kosztują
Standardowy dysk HDD 1 TB kosztuje około 200 złotych. To dwukrotnie mniej niż np. bardzo dobry dysk SSD Samsung 870 QVO z takim samym zasobnikiem pamięci. Weźmy jednak pod uwagę, że w parze z dwukrotnie wyższą ceną idzie cztero-, a nawet pięciokrotnie wyższa wydajność. Standardowy dysk HDD osiąga zapis i odczyt na poziomie 100-150 MB/s. U wyżej wymienionego Samsunga 870 QVO jest to aż 560 MB/s odczytu i 530 MB/s. Co więcej, gdy spojrzymy na poradniki, jaki dysk SSD do laptopa wybrać, dowiemy się, że zalet stosowania SSD jest znacznie więcej. Jest on bardziej energooszczędny, lepiej znosi wstrząsy i uszkodzenia, a także generuje mniej ciepła. No i w kontekście wyposażenia laptopów raczej nie spotkamy pełnowymiarowych, wydajnych dysków 3,5-cala, a 2,5-calówki. Nie są one aż tak wydajne.
Producenci dysków 2,5-cala wykonanych w technologii HDD nie zawsze nawet podają prędkość zapisu i odczytu takich komponentów. Oczywiście nie świadczy to od razu, że tego typu rozwiązania nie nadają się do użytku i są skrajnie wolne. Ale faktycznie nie ma się czym chwalić. W tym momencie większość producentów laptopów zdecydowanie stawia na dyski SSD. I jest ku temu więcej powodów niż tylko skrajnie szybszy zapis i odczyt.
Dysk HDD to dobry magazyn danych – tanim kosztem możemy stworzyć prawdziwą bibliotekę ważnych dla nas danych
HDD wciąż jednak daje dostęp do taniego, wydajnego magazynu pamięci. Pamiętajmy także o tym, że jeśli chcemy, by nasze dyski działały w trybie RAID, konieczne jest zastosowanie więcej niż jednego nośnika. Dlatego w takiej sytuacji zdecydowanie sens ma posiadanie dwóch (lub więcej) modeli wykonanych w technologii HDD. Cena rośnie liniowo – za cztery dyski 1 TB pracujące w trybie RAID w technologii SSD zapłacimy około 1600 złotych. Za podobne rozwiązanie z dyskami HDD cena ta wynosi 800 złotych. Oczywiście jeśli zdecydujemy się na większą pojemność (np. 4 TB), HDD wypadnie jeszcze lepiej pod kątem opłacalności. Wygląda więc na to, że każdy musi indywidualnie ocenić, czego właściwie oczekuje.
Dysk HDD 1 TB to także standardowe wyposażenie domowych serwerów NAS. Takie rozwiązania sprawdzają się również w biurach niewielkich (i większych też!) firm. Dzięki temu możliwe jest usprawnienie wielu procesów – przesyłu danych, drukowania etc.