Komputery przemysłowe to urządzenia szczególnego rodzaju. Charakteryzują się dużą wydajnością pracy. Mogą funkcjonować w trudnych warunkach przemysłowych i zwykle stanowią mózg operacyjny monitoringu i kontroli procesów.
Komputer przemysłowy – czym jest?
W ogólnym rozumieniu komputery przemysłowe to komputery przystosowane do pracy na halach produkcyjnych, w hutach, miejscach wydobycia takich jak kopalnie oraz innych miejscach, gdzie charakter pracy wymaga od sprzętu ponadprzeciętnych parametrów.Konstrukcja komputera przemysłowego pozwala mu działać w niekorzystnych warunkach na przykład w wysokiej lub bardzo niskiej temperaturze. Prócz tego, tego typu urządzenia posiadają ponadprzeciętne parametry niezawodności i gwarantują efektywną oraz szybką pracę. Wykorzystywane do ich obsługi oprogramowanie to najczęściej systemy operacyjne czasu rzeczywistego dobrze sprawdzające się w kontroli procesów.
Zastosowanie komputerów przemysłowych
Jak już wcześniej wspominano komputery te swoje miejsce zastosowania znajdują w szczególnych warunkach zakładów produkcji i wydobycia. Dzięki zintegrowanej karcie sieciowej potrafią zarządzać dużymi jednostkami, a ich głównym zadaniem jest sterowanie, kontrolowanie i obsługa innych urządzeń. Automatyzują wykonywaną w zakładzie pracę, zapobiegają awariom oraz zniszczeniom narzędzi i sprzętu.Powszechnie wykorzystuje się je w wojskowości, gdzie w większości mają charakter przenośnych jednostek współpracujących z systemami pomiarowymi. Komputery przemysłowe panelowe z powodzeniem wykorzystuje się jako infokioski, terminale sprzedażowe czy punkty informacyjne.
Popularne komputery panelowe
Najpowszechniej stosowanym podtypem komputera przemysłowego jest komputer panelowy. Stanowi on zwartą konstrukcję łączącą w jedną zintegrowaną całość jednostkę komputerową oraz monitor. Zwykle, aby usprawnić proces działania posiada on dotykowy wyświetlacz.Komputery panelowe wykorzystuje się między innymi w branży medycznej do prowadzenia dokładnych i łatwych w odbiorze wizualizacji. Równie chętnie stosuje się je w rozwiązaniach dla branży spożywczej, transportowej oraz w szeroko rozumianej komunikacji. Odpowiednio skonstruowana jednostka może łączyć korzyści komputera osobistego z wytrzymałością na niekorzystne warunki środowiskowe.