Swego czasu dyski SSD (Solid State Drive) były bardzo drogie i mieli je nieliczni, a większość osób wykorzystywała tradycyjne dyski HDD (Hard Disk Drive). Teraz już bardzo wiele osób ma w laptopach lub PC przynajmniej jeden dysk SSD, choćby o niewielkiej pojemności, byle tylko móc zainstalować na nim system operacyjny. Można się zastanawiać: skąd się wzięła taka duża popularność tych dysków? Co je wyróżnia i sprawia, że są lepsze niż dyski HDD? Sprawdź!
Dyski SSD wyróżniają się dużą szybkością
Tradycyjne dyski HDD posiadają talerze obracające się z ogromną prędkością, na których umieszczone są dane. Z tego względu są one głośne, dość duże (chociaż obecnie już i tak znacznie mniejsze niż niegdyś) i podatne na uszkodzenia mechaniczne, a do tego mają ograniczoną wydajność. Wszystkie te problemy rozwiązują dyski SSD, które nie mają elementów ruchomych i są oparte na innym typie pamięci.
Pozwala to na ich miniaturyzację – dyski SSD są stosunkowo małe, nawet te o dużej pojemności. Z uwagi na brak obracających się talerzy są też ciche i znacznie mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Więcej na temat ich budowy można przeczytać na przykład na portalu Tech Polska. Znacznie większa jest także ich maksymalna prędkość zapisu i odczytu, aczkolwiek trzeba wskazać, że tak, jak jest kilka różnych typów dysków HDD, tak są też dyski SSD z różnymi interfejsami i co za tym idzie, różną prędkością.
Dyski SSD doskonale sprawdzają się do gier, systemu i nie tylko
Z uwagi na swój świetny czas odczytu i zapisu, dyski SSD doskonale nadają się przede wszystkim do zainstalowania na nich systemu operacyjnego, a także różnego rodzaju gier i programów. Dzięki temu komputer będzie uruchamiał się szybciej, gry ładowały w krótszym czasie i nie tylko. Dokładne wyniki zależą od jakości dysku – warto przeczytać recenzję wybranego modelu na Tech Polska, zanim się go zakupi, aby wiedzieć, czego można się spodziewać.
Można oczywiście wykorzystać dyski Solid State Drive również do przechowywania różnego rodzaju danych (zdjęć, dokumentów), natomiast tutaj różnica w szybkości odczytu danych nie będzie tak odczuwalna, jak w przypadku programów, ponieważ takie dane po prostu niewiele ważą i nie potrzebują ogromnej prędkości odczytu. Z uwagi na fakt, że dyski SSD są droższe niż HDD, tego typu dane taniej jest przechowywać właśnie na dyskach HDD, chociaż oczywiście to już zależy od budżetu danej osoby i jej preferencji.
Warto wskazać, że chociaż dyski SSD wciąż są droższe, to, ogółem mówiąc, i tak już znacznie staniały względem tego, ile kosztowały jeszcze kilka lat temu. Dzięki temu więcej osób może sobie na nie pozwolić, co również wpłynęło na ich popularność.