Fundusz Venture Capital to jeden ze sposobów na pozyskanie środków na swoją inwestycję. Jest to popularna metoda wykorzystywana przez startupy na całym świecie. Jeśli masz pomysł na biznes, ale potrzebujesz gotówki warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.
Przeczytaj też: http://www.synat.pl/fundusze-venture-capital-czym-one-sa/
Podstawy działania funduszy Venture Capital
Fundusze Venture Capital nazywane są funduszami dużego ryzyka ponieważ przedsiębiorstwa, które inwestują w mniejsze firmy z pomysłem mogą nie odzyskać zainwestowanej kwoty. Trudno przewidzieć, co okaże się sukcesem na rynku dlatego też ryzyko jest duże. Ponadto często kwoty inwestowane w mniejsze przedsiębiorstwa przez większe są bardzo wysokie.
Niektóre firmy oferują nie tylko wsparcie finansowe, ale także mentoringowe. Oznacza to, że wysyłają część pracowników do mniejszego przedsiębiorstwa. Jest to również okazja do zyskania większego doświadczenia przez młodszy podmiot.
Gdzie szukać funduszu Venture Capital?
Za granicą, szczególnie w Stanach Zjednoczonych jest to bardziej popularne rozwiązanie. Jednak w Polsce możemy znaleźć kilka podmiotów, które wspomagają młode i innowacyjne biznesy. Należą do nich m.in. Podlaski Fundusz Kapitałowy SA, BMP Polska Sp. z o.o., Pekao Fundusz Kapitałowy Sp. z o.o. Takich podmiotów jest więcej. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło: fundusz venture capital Polska, a pokaże nam się wiele wyników wyszukiwania.
Fundusz Venture Capital czy Private Equity?
Alternatywnym funduszem do pozyskania środków jest Private Equity. Różnica pomiędzy dwoma funduszami polega na tym, że fundusz Private Equity może inwestować w firmy nie prywatne, nie pojawiające się na giełdzie. Inwestorem w takim wypadku może być każdy, nawet osoba prywatna.
Jednak Private Equity rzadziej od Venture Capital inwestuje w startupy czy młode firmy. Fundusze Private Equity w większym stopniu skupiają się na rozwoju już istniejących spółek.
Skorzystanie z pomocy funduszy Venture Capital czy Private Equity może znacząco wspomóc kondycję finansową przedsiębiorstwa. Należy się jednak liczyć z wymaganiami jakie stawiają takie fundusze przed kandydatami, a także z podziałem późniejszych zysków. Fundusze tego typu to większe ryzyko dla inwestorów niż osób korzystających z ich pomocy, i o tym również należy pamiętać.
Zobacz też: http://www.hostowisko.pl/tarcza-antykryzysowa-2-0-to-warto-wiedziec/