Hosting współdzielony to najtańsza opcja na rynku, jednak ma niewielkie możliwości oraz małą elastyczność. Klient ma do dyspozycji małą przestrzeń dyskową i pamięci RAM. Dlatego jest to usługa skierowana do małych firm oraz stron wizytówkowych. Hosting dedykowany natomiast to przeznaczenie zasobów całego serwera dla jednego użytkownika. Ta usługa jest skierowana do serwisów aukcyjnych, portali lub stron generujących wysoką liczbę unikalnych użytkowników.

Przy zakładaniu strony WWW należy zdecydować się na dobry hosting i serwer. Usługa musi być wybrana z uwzględnieniem zasobów witryny oraz rozwoju działalności.

Hosting współdzielony – opcja dla małych firm i stron wizytówkowych

Hosting współdzielony to fragment fizycznego serwera przeznaczony dla konkretnego użytkownika. Klient musi dostosować swoje potrzeby do pozostałych osób korzystających z tego samego konta. Każdy z internautów ma do dyspozycji taką samą ilość miejsca na dysku, mocy obliczeniowej oraz pamięci RAM. Jest to tani hosting, jednak działa wolniej od pozostałych rodzajów. Użytkownik nie musi jednak mieć informatycznej wiedzy przy zakładaniu strony na tym hostingu, ponieważ firma hostingowa zapewnia podstawowe konfiguracje. Klient musi mieć tylko założoną witrynę WWW oraz domenę internetową. Jest to dobra usługa dla małych działalności, które nie zmieniają struktury strony, ponieważ hosting współdzielony nie ma możliwości powiększania pojemności dysku w miarę rozwoju witryny. Najczęściej używa się go do stron o zastosowaniu prywatnym, niewielkich sklepów internetowych oraz witryn wizytówkowych.

Hosting dedykowany – dyspozycja całymi zasobami serwera

Hosting dedykowany to usługa gwarantująca całe zasoby fizycznego serwera stojącego w serwerowni należącej do firmy hostingowej. Do dyspozycji użytkownika jest dysk twardy, procesor oraz pamięć RAM. Aby zarządzać hostingiem, należy mieć szczegółową wiedzę informatyczną, ponieważ konfiguracja, instalacja i personalizacja systemu jest po stronie klienta. Jest to najmniej awaryjna usługa, która nie ma limitu transferu (lub jest on niemal nieprzekraczalny). W najlepszych firmach hostingowych użytkownik ma do dyspozycji:

  • 32 GB pamięci RAM,
  • 2 dyski po 2000 GB,
  • 2 adresy IP,
  • 100 GB miejsca na zewnętrzną kopię bezpieczeństwa,
  • miesięczne SLA o wartości 99,9%,
  • bezpłatną pomoc techniczną,
  • całodobowe wsparcie telefoniczne,
  • całodobowy monitoring.

Zważywszy na wyższą cenę usługi, hosting dedykowany jest głównie przeznaczony dla dużych działalności, które wymagają bardzo dużej pojemności dyskowej. Są to zwykle serwisy aukcyjne, portale informacyjne i społecznościowe lub witryny, które mają wysoką liczbę odwiedzeń dziennych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here