Chyba każda firma wie, że niezapłacone faktury mogą nieść za sobą poważne konsekwencje. Windykacja może być bardzo przykrym i kosztownym procesem.

Warto więc zadbać o to, a by w firmie była jedna osoba, która regularnie dba o płatności związane z fakturami. Warto przyjąć specjalny tok postępowania.

Co zrobić, aby firma nie była narażona na postępowanie windykacyjne?

Niestety w firmie każdego dnia wykonuje się masę przelewów i zakupów. Przedsiębiorcy, którzy biorą tak zwaną fakturę ,,na termin” mogą uiścić zapłatę nieco później. Zazwyczaj czas ten trwa do 3. tygodni. Niestety w tym czasie w firmie nastawia się liczba kontrahentów, a co za tym idzie, kolejnych zaległych przelewów. Jeżeli na bieżącą nie jest prowadzona specjalna dokumentacja, w której notowane są ewentualne zaległości, wówczas inny przedsiębiorca, od którego zakupiliśmy dany towar, może od razu złożyć wniosek do windykacji. To niezwykle ryzykowne. Niestety zazwyczaj również ta osoba, która nie uregulowała zapłaty, zmuszona jest do zapłacenia wszelkich kosztów związanych z postępowaniem. Jest to więc nieopłacalne. W firmie powinna być jedna odpowiedzialna osoba, która bieżąco notuje zakupy. Dzięki temu, przed końcem terminu spłaty, będzie istniała możliwość całkowitej spłaty należności, bez konsekwencji. Niestety brak płatności za fakturę sprawia, że sprzedający czuje się oszukany i chce jak najszybciej odzyskać pieniądze. Często dzieje się tak w przypadku niesprawdzonych kontrahentów. 

Płatność gotówką dla nowych klientów

Oczywiście nie można ufać każdemu. Przedsiębiorcy chcą faktury na bardzo dalekie terminy, jednak w przypadku niesprawdzonego kontrahenta, może być to bardzo nieodpowiedzialne. Wiadomym faktem jest to, że sprawdzonych i uczciwym klientom można oferować nawet bardzo długie terminy, jednak w przypadku nowicjuszy, ryzyko zazwyczaj nie jest opłacalne. Oczywiście nie można od razu nazywać nikogo nieuczciwym, jednak to pewna forma zabezpieczenia. Uczciwy klient powinien zrozumieć obawy sprzedającego. Niestety, jeżeli przedsiębiorca sam nie będzie dbał o swoje pieniądze, nikt za niego tego nie zrobi. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here