Kasa fiskalna w sprzedaży internetowej

Lista działalności, które wymagają posiadania kasy fiskalnej, wydłuża się z roku na rok. Dotyczy to także prowadzenia sprzedaży w internecie. Kiedy zakup takiego urządzenia jest konieczny, a kiedy można z niego zrezygnować?

Kiedy kasa jest zbędna?

Nie wszyscy przedsiębiorcy muszą rejestrować sprzedaż przy pomocy kasy fiskalnej. Dotyczy to osób, które dokonują sprzedaży na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą i przedsiębiorców osiągających dochód poniżej 20 tys. złotych rocznie. Kasa nie jest konieczna jeśli sprzedaż jest prowadzona przez internet, a zapłata trafia bezpośrednio na konto bankowe.

Kiedy sklep internetowy musi mieć kasę?

Obowiązek używania kasy fiskalnej istnieje w kilku przypadkach i obejmuje dostawy:

– nośników danych, np. płyt DVD, taśm magnetycznych, itp.
– akcesoriów i części do pojazdów silnikowych (oprócz motocykli),
– wód toaletowych i perfum,
– niektórych napojów alkoholowych,
– sprzętu radiowego, telewizyjnego, telekomunikacyjnego, sprzętu fotograficznego,
– biżuterii.

Szczegółową listę produktów i usług można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r.

Paragon i faktura

W przypadku braku kasy sprzedawca może wystawić fakturę lub dowód sprzedaży. Jeśli przedsiębiorca ma kasę powinien wystawiać paragony. Jest także zobowiązany do sporządzania dobowych i miesięcznych raportów sprzedaży. Oprócz paragonu klient zawsze może poprosić o fakturę, a sprzedawca ma obowiązek wystawienia takiego dokumentu. W pierwszej kolejności zawsze drukuje się paragon, a następnie przygotowuje się fakturę.

Zalety posiadania kasy fiskalnej

Wielu przedsiębiorców niechętnie patrzy na obowiązek korzystania z tego urządzenia, jednak kasa fiskalna w sklepie internetowym ma kilka zalet. Przede wszystkim pozwala na lepsze kontrolowanie finansów i przygotowywanie cyklicznych raportów sprzedaży. Zakup takiego urządzenia nie jest dużym wydatkiem, a na rynku można znaleźć nieduże, funkcjonalne kasy, które idealnie sprawdzą się w przypadku sprzedaży wysyłkowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here