Koszty firmowe przy prowadzeniu sklepu internetowego

Tak jak w przypadku każdej innej działalności, prowadzenie sklepu internetowego generuje określone koszty. W zależności do wielkości sklepu takie wydatki mogą wynosić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Co można zaliczyć do kosztów firmowych?

Prowadzenie działalności

Koszty prowadzenia działalności to koszty, które ponosi się dla osiągnięcia lub zachowania źródła przychodów, np. zakup telefonu wykorzystywanego do kontaktów z klientami. Każdy wydatek musi być udokumentowany fakturą lub rachunkiem. Trzeba pamiętać, że wszystkie wydatki tego typu muszą być rzeczywiście wykorzystane do prowadzenia działalności.

Co można ująć jako koszt?

W przypadku sklepów internetowych najczęściej są to wydatki na zakup towarów, ubezpieczenie i usługi kurierskie. W koszty można wliczyć wynajem biura lub magazynu wykorzystywanego do prowadzenia sklepu. Koszty to także wydatki na wszystkie produkty niezbędne w biurze, czyli meble, środki czystości, a także sprzęt typu drukarki i skanery oraz oprogramowanie i zakup licencji.

Koszty prowadzenia działalności w przypadku sklepu internetowego mogą obejmować również transport, czyli zakup pojazdu, a także jego eksploatację, czyli naprawy, części, paliwo, serwis.

Do kosztów zaliczają się obciążenia finansowe związane z zatrudnieniem pracowników, czyli wynagrodzenie, składki, badania lekarskie, kursy oraz szkolenia. Oprócz tego liczą się także wydatki na catering, imprezy integracyjne czy odzież ochronną.

Kolejne wydatki, które ujmuje się jako koszty prowadzenia działalności, to promocja i działania marketingowe. Tutaj zaliczają się wszelkie inwestycje związane z prowadzeniem strony internetowej, w tym również pozycjonowanie, działania w social media, a także reklama i budowanie wizerunku, np. zamówienie logo.

Inne koszty

W koszty działalności wpisuje się także księgowość, różnice kursowe, prowizje z PayPala, opłaty i prowizje na rachunku bankowym, a także wydatki na podnoszenie kwalifikacji.

Koszty prowadzenia działalności należy wpisywać do książki przychodów i rozchodów w odpowiednich kolumnach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here