Kupujemy router z możliwością obsługi LTE

Coraz więcej klientów decyduje się na zakup modemu internetu mobilnego – takie urządzenie daje nam możliwość korzystania z Internetu na całym świecie. Dużą popularnością cieszy się internet LTE, który daje nam możliwość niezwykle szybkiego i wygodnego przeglądania stron www. Na jaki router warto się zdecydować by móc korzystać z LTE?

Konkretny typ łącza

Gdy zastanawiamy się nad wyborem routera w pierwszej kolejności musimy określić typ łącza, z którym mamy do czynienia. W tym przypadku nie będzie to jednak konieczne, ponieważ decydując się na internet LTE musimy wybrać modem internetu bezprzewodowego – jest to niewielkich rozmiarów urządzenie, które obsługuje karty SIM.

W ten sposób kupujemy internet na kartę, którą umieszczamy wewnątrz urządzenia, postępując zgodnie z zaleceniami uruchamiamy pakiet internetu i swobodnie korzystamy z prędkości LTE.

Czym jest LTE?

LTE, czyli Long Term Evolution, jest najnowszym standardem transmisji danych telefonii komórkowej i pozwala na pobór danych z prędkością do 100 Mb/s i wysyłanie z prędkością do 50 Mb/s. LTE uznawane jest za najszybszą obecnie technologię mobilnego internetu, która jest w pełni zintegrowana z dotychczasowymi standardami 3G, co w praktyce oznacza, że odbiornik poza zasięgiem LTE przełączy się automatycznie na transmisję w innej dostępnej technologii.

Technologia LTE to także wiele innych korzyści:

  • Mamy tu do czynienia z większą pojemnością, przez co liczba użytkowników nie wpływa zbytnio na parametry łącza.
  • LTE charakteryzuje się krótszym czasem opóźnienia, który porównywalny jest z łączem kablowym i może wynosić nawet do kilku milisekund, dzięki czemu strony WWW wyświetlają się nam w bardzo szybkim tempie.
  • Następuje także szybsze pobieranie, gdzie przy pobieraniu dużego pliku poprzez UMTS maksymalna szybkość transferu może być uzyskana dopiero po kilku sekundach, a technologia LTE od razu osiąga szybkość maksymalną.
  • LTE to także zmniejszona podatność na zakłócenia radiowe, dzięki czemu połączenie oraz transfer danych są o wiele bardziej stabilne.

Jeszcze do niedawna można było narzekać na kiepski zasięg LTE, choć z czasem zaczęło iść to w bardzo dobrym kierunku. Dziś możemy już w pełni korzystać z możliwości, które daje nam ta technologia nawet w mało zaludnionych miejscach. Osiągnięcie maksymalnej prędkości też nie stanowi już dużego problemu.

Odpowiedni router

By móc korzystać z technologii LTE potrzebny jest nam właściwy modem, który będzie miał możliwość obsługiwania jej. Najczęściej otrzymamy go wraz z usługą internetową u konkretnego operatora sieci komórkowej, możemy też zakupić go oddzielnie, na przykład przez internet.

Jeśli jednak chcemy w domu korzystać z mobilnego internetu na wielu urządzeniach, warto kupić specjalny router, który posiada wbudowany modem umożliwiający stworzenie podstawowej sieci Wi-Fi i podłączenie do internetu kilku urządzeń w sposób bezprzewodowy.

Możemy także zdecydować się na kupno modemu USB oraz dodatkowego routera, który rozdzieli mobilne łącze bezprzewodowo po podłączeniu do niego modemu.

Co powinien posiadać nasz router?

Jeśli korzystamy z internetu mobilnego ważne, by nasze urządzenie posiadało możliwość obsługi karty SIM, którą wkładamy bezpośrednio do routera. Musimy jednak sprawdzić czy dany model obsługuje wykupiony standard transmisji danych. Na rynku obecnie mamy 3G, 4G oraz LTE.

Zadbajmy również o odpowiednie oprogramowanie naszego routera. Niektóre z nich dają nam możliwość zwiększenia bezpieczeństwa, a także konfiguracji ustawień urządzenia. Jednak gdy chcemy wgrywać dodatkowe oprogramowania warto wcześniej dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia, ponieważ zadanie to nie należy do najprostszych. Zawsze w razie czego możemy przywrócić ustawienia fabryczne.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie

Musimy liczyć się z tym, że istnieje ryzyko włamania się do sieci domowej, dlatego w tym przypadku należy zadbać o to, by nasz router wyposażony był w firewall, który chroni przed popularnymi i podstawowymi atakami, jak DoS oraz DDoS. Zwróćmy również uwagę na to, by nasze urządzenie obsługiwało szyfrowanie WPA2 z wykorzystaniem AES, unikajmy z kolei routerów, które oferują nieskuteczne i przestarzałe WEP.

Ceny routerów z LTE

W tym przypadku musimy liczyć się z nieco większym wydatkiem, niż tradycyjne routery. Ceny urządzeń, obsługujących technologię LTE zaczynają się od około 100 złotych, a kończą się nawet na pary tysiącach.

Oczywiście nie popadajmy ze skrajności w skrajność – najtańsze urządzenia mogą oferować nam niezbyt dobrą jakość, z kolei te najdroższe naszpikowane są dodatkowymi funkcjami i możliwościami, z których niekoniecznie przyjdzie nam korzystać.

Dobrze jest więc znaleźć złoty środek, w przedziale cenowym 200 – 300 złotych możemy kupić naprawdę wysokiej jakości urządzenie, które w pełni pozwoli nam cieszyć się z możliwości technologii LTE.

Jeśli nie potrafimy zdecydować się na konkretny model warto udać się do sklepu stacjonarnego i zasięgnąć rady fachowców, lub poszukać w internecie opinii użytkowników na temat konkretnych produktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here