Na czym polega dropshipping?

Dropshipping jest to model logistyczny sprzedaży przez internet. Takie rozwiązanie polega na wysyłaniu zamówienia bezpośrednio od dostawcy do klienta sklepu. Zadaniem sklepu jest przede wszystkim zbieranie zamówień i prowadzenie działań marketingowych.

Jak zacząć?

W jaki sposób prowadzić sklep internetowy oparty na dropshippingu? Przede wszystkim warto zacząć od znalezienia hurtowni, która będzie wykorzystywała taki model działania. Po znalezieniu odpowiedniego dostawcy należy podpisać umowę. Warto także skontrolować ceny towaru, na przykład porównać je z cenami na Allegro lub w sklepach internetowych.

Do wyboru mamy dwie możliwości sprzedaży – przez sklep internetowy lub przez Allegro. Druga opcja pozwala na dotarcie do szerokiego grona klientów, ale nie daje możliwości budowania własnej marki, dlatego wiele osób stawia na własny sklep. Produkty z bazy hurtowni można eksportować do sklepu przy pomocy plików xml lub csv, co pozwala na duże zaoszczędzenie czasu.

Klienci robią zakupy w sklepie internetowym i przelewają pieniądze na jego konto. Sprzedawca musi wystawić dokument sprzedaży, następnie przekazuje zamówienie do hurtowni. Klient nawet nie zauważy, że produkt nie znajdował się w sklepowym magazynie.

Skuteczny marketing

W takim modelu najważniejszym zadaniem sklepu pozostaje przyciągnięcie klienta, czyli prowadzenie działań marketingowych. Tutaj kluczowe znaczenie ma odpowiednia promocja, dbanie o wizerunek firmy, a także korzystne ceny. Oczywiście równie ważny jest wybór rzetelnej hurtowni, która będzie się solidnie wywiązywać ze wszystkich zamówień.

Wady dropshippingu

Jak każde rozwiązanie, także dropshipping nie jest pozbawiony wad. W przypadku tego modelu najważniejszym minusem jest uzależnienie od dostawców – ich działania będą miały kluczowe znaczenie dla wizerunku sklepu. W miarę rozwoju działalności warto zastanowić się nad zainwestowaniem we własny magazyn i wysyłać towar od siebie – takie rozwiązanie daje więcej kontroli i pomaga przyspieszyć wysyłkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here