Oprogramowanie szpiegowskie w telefonie – jak wykryć i się przed nim bronić?

0
43838

Jeszcze kilka lat temu telefony komórkowe służyły jedynie do dzwonienia i wysyłania wiadomości tekstowych. Dziś te multimedialne urządzenia są używane przede wszystkim do przeglądania Internetu, ale również innych celów – robienia zdjęć, korzystania z komunikatorów, poczty e-mail. Wiele instalowanych przez nas codziennie aplikacji posiada różne wirusy czy ukryte możliwości śledzenia naszych działań. Zatem więc jak wykryć oprogramowanie szpiegowskie w telefonie? Czy da się przed nim bronić?

Czym jest oprogramowanie szpiegowskie i jak działa?

Dziś zdobycie danych na temat połączeń danego użytkownika nie stanowi najmniejszego problemu. Jednak dla złodzieja jest to niewiele warta informacja. Dzięki specjalnym śledzącym programom haker może monitorować dowolne działanie użytkownika danego telefonu, w tym podsłuchiwać jego rozmowy. Co gorsza istnieje również możliwość nagrywania tych rozmów i wysyłanie ich na dowolny numer telefonu czy adres e-mail bez najmniejszej wiedzy właściciela. Jak wykryć oprogramowanie szpiegowskie w telefonie samodzielnie w domowym zaciszu? Jest to zadanie bardzo trudne, ponieważ jego działanie jest bardzo szybkie. Zdobycie listy kontaktów czy haseł do poczty elektronicznej, mediów społecznościowych i konta bankowego może zająć wprawnemu złodziejowi nawet kilka minut. Oprogramowanie typu SpyPhone jest ukryte i niewidoczne z menadżerze aplikacji. Po wysłaniu danych są one kasowane, więc trudne jest ustalenie przez kogo zostało ono założone. W Polsce instalowanie aplikacji typu SpyPhone jest nielegalne i każdą próbę przejęcia naszych danych powinniśmy zgłosić organom ścigania.

Jak wykryć oprogramowanie szpiegowskie w telefonie?

Podstawowym bodźcem, który powinien zwrócić naszą uwagę powinno być nadmierne nagrzewanie się urządzenia. Z powodu nagrywania i wysyłania danych, telefon wykorzystywany jest bardziej niż normalnie co powoduje zwiększoną pracę procesora, a przez co nagrzewanie. Sygnałem, który również może sygnalizować nam szpiegowanie jest większe niż normalnie zużycie danych komórkowych.

Wykrywanie oprogramowania szpiegowskiego w telefonie jest możliwe dzięki wielu darmowym aplikacjom dostępnym na najpopularniejsze systemy operacyjne. Dwiema znanymi są Private Zone oraz Lockwatch. Jeśli posiadamy telefon z systemem Android możemy wybrać jeden z nich, jeśli iPhone’a to tylko ten pierwszy. Zaniepokoić nas może również dziwny odgłos w słuchawce. Wykrycie oprogramowania szpiegowskiego w telefonie może również ułatwić dodatkowo płatny program antywirusowy. Aplikacje te konstruowane są przez najlepszych na świecie specjalistów w zakresie wykrywania i usuwania szkodliwego oprogramowania ze sprzętu multimedialnego. Posiadając zaawansowany program antywirusowy możemy być pewni, że żaden złodziej nie otrzyma dostępu do naszych danych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here