Rozwijająca się branża IT

Pomimo upływu czasu branża informatyczna wciąż jest prężnie rozwijającą się branżą. Wiele wskazywało na to, że rynek się przepełni i nie będzie miejsca dla nowych pracowników. Okazało się to jednak nieprawdą, a informatycy wciąż są równie potrzebni dzisiaj, jak kilka lat temu, a może nawet i bardziej.

Przystępny rynek pracy

Kiedyś informatyk kojarzył się często z nerdem, który nie odchodzi od komputera, teraz wizja ta uległa zmianie, informatycy to zazwyczaj ludzie sukcesu, cieszący się ogromnymi zarobkami, do których, w porównaniu do innych dziedzin, dochodzą w dość krótkim czasie. Nieciężko jest znaleźć informatyka, który po 10 latach w zawodzie zarabia 10000 zł na miesiąc. Pomimo to, że jest to rynek atrakcyjny i wielu młodych ludzi, co rok kończy studia informatyczne w ogromnych ilościach, co mogłoby dawać wizje jakby rynek miał się zaraz przepełnić, nikt nie musi się o to martwić, ponieważ z roku na rok, pomimo że informatyków jest coraz więcej, wciąż jest deficyt pracowników. Oczywiście, nie jest też aż tak łatwo. Wiele osób zaczynając pracę w tym zawodzie musi pracować za darmo, tylko po to, żeby zdobyć zdolności praktyczne takie jak praca w zespole. Jednak często po 3 miesiącach pracy za darmo możemy dostać już pierwszą sensowną umowę o pracę, która zapewni nam wszystko czego potrzebujemy, a potem pozostaje nam się już tylko piąć się po szczeblach kariery.

Praca to wciąż praca, dlatego bywa ciężko

Praca w IT jednak do najprostszych nie należy, częste deadline’y, oraz ciągła presja związana z projektami, do czego jeszcze dołącza fakt, że programowanie to bardzo dokładny zawód. Jeden błąd w kodzie potrafi spowodować załamanie się całego programu, a wtedy to my będziemy odpowiedzialni za cały problem. Dlatego potrzebujemy ogromnej wiedzy oraz nerwów ze stali, więc nie jest to praca dla każdego. Aczkolwiek każdy kto spełni te wymagania, może być pewny, tego że na pewno po kilku latach pracy na zarobki nie będzie narzekać, a co także ważne, nie będzie musiał myśleć o potencjalnych problemach z pracą, ponieważ nawet jak zwolnią go z jednej, to czas poszukiwania nowej pracy na informatyków to średnio 3 miesiące, co jest bardzo krótkim czasem w perspektywie innych zawodów.

Źródło: https://www.nuzle.pl/stanowisko/informatyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here