Sklep internetowy - czy SSL jest konieczny?

Prowadzenie działalności w Internecie wymaga poznania kilku ważnych kwestii prawnych. W przeciwnym wypadku można popełnić poważne błędy, ale także narazić się na działania oszustów, którzy rozpowszechniają fałszywe informacje. Do najważniejszych zagadnień należy ochrona danych osobowych klientów oraz pracowników.

Certyfikat SSL – co to jest?

Jest to kryptograficzne zabezpieczenie transmisji danych. Celem stosowania takiego zabezpieczenia jest ochrona danych, które podajemy w różnego rodzaju formularzach na stronach internetowych. Bez certyfikatu SSL takie informacje są łatwo dostępne, na przykład można je bez problemu przechwycić. Tylko zaszyfrowane dane mogą zostać bezpiecznie przesłane z komputera klienta lub użytkownika na serwer, na którym znajduje się strona.

Certyfikat SSL w sklepie – czy jest niezbędny?

Przede wszystkim trzeba poszukać odpowiedzi na to pytanie w obowiązujących przepisach. Warto zauważyć, że prawo jest dosyć ogólne i nie zawiera szczegółowych wytycznych dotyczących rodzaju środków, które powinny być zastosowane do zabezpieczenia danych. Nigdzie w przepisach nie jest wymieniony certyfikat SSL jako taki.

Jednocześnie prawo zobowiązuje administratora do zapewniania odpowiedniej ochrony danych przed dostępem osób nieupoważnionych, a także utratą, zmianą, uszkodzeniem lub zniszczeniem. Certyfikat SSL jest najłatwiejszym, najtańszym, a także bardzo skutecznym środkiem do osiągnięcia tego celu.

Ochrona pracowników

Pracownicy firmy będą logować się do panelu sklepu także z sieci publicznej – ich dane muszą podlegać odpowiedniej ochronie kryptograficznej. Jeśli logowanie odbywa się w sieci publicznej, tego typu zabezpieczenie jest niezbędne. W takim przypadku rozwiązaniem jest również SSL.

Warto pamiętać, że brak odpowiednich zabezpieczeń może narazić firmę na konsekwencje ze strony GIODO. Stosowanie certyfikatu SSL nie jest ani skomplikowane, ani kosztowne, a jednocześnie zapewnia odpowiednią ochronę zarówno pracowników, jak i klientów, dlatego warto zastosować takie rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here