Sklep internetowy - czy warto mieć swój magazyn?

Niezależnie od tego czy prowadzimy sklep tradycyjny, czy internetowy posiadanie własnego magazynu jest idealnym rozwiązaniem. Jednocześnie nie jest to konieczne do prowadzenia działalności, a w przypadku niektórych branż nie ma tak naprawdę dużego znaczenia.

Magazyn – nie zawsze niezbędny

Można znaleźć wiele sklepów, w których posiadanie wszystkich produktów w magazynie mija się z celem. Dotyczy to na przykład sprzedaży mebli, gdzie klienci mogą obejrzeć modele znajdujące się na ekspozycji, a następnie zamówić konkretny, wybrany produkt, na który trzeba poczekać kilka dni. Na podobnej zasadzie działają także niektóre sklepy internetowe – w lokalnym magazynie mają towary, które najlepiej się sprzedają, resztę sprowadzają w zależności od potrzeb klientów. Taki model sprawdza się np. w przypadku sprzedawców oferujących dobra luksusowe.

Magazyn – kiedy warto?

Przede wszystkim w każdej branży, gdzie szybka dostawa ma kluczowe znaczenie, na przykład, gdy klienci zamawiają produkty na prezent. Oczywiście ważna jest nie tylko branża, ale także środki finansowe, jakie mamy do dyspozycji. Brak magazynu z oczywistych przyczyn należy do bardziej oszczędnych rozwiązań.

Szybka wysyłka produktu pozwala również na budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Klient ma większą pewność, że otrzyma zamówiony towar. Jeśli rotacja produktów jest duża, to znaczy jeśli znikają one zaraz po sprowadzeniu oznacza to, że trzymanie przynajmniej części asortymentu w magazynie ma sens.

Najpierw sprzedaj, później kup?

Oparcie swojej działalności na takim podejściu wydaje się kuszące, jednak w praktyce wcale nie musi być opłacalne. Długi czas oczekiwania na zamówione produkty będzie odstraszał wiele osób. Trudno stworzyć w ten sposób sklep, który przyciągnie i utrzyma wielu klientów, zwłaszcza że konkurencja oferuje wysyłkę na bardziej korzystnych zasadach. Dlatego zainwestowanie w magazyn okazuje się w większości przypadków niezbędnym elementem rozwoju sklepu internetowego, a także pozwala na zwiększenie obrotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here