Sklep internetowy - rejestracja bazy danych

Klienci, którzy dokonują zakupów w sklepach internetowych podają szereg danych. Tego typu informacje doskonale nadają się do wykorzystania w celach marketingowych. Podejmowanie takich działań wymaga jednak postępowania zgodnego z obowiązującymi przepisami, które stawiają dosyć duże wymagania.

Zgody na przetwarzanie danych osobowych

Klient w trakcie rejestracji w sklepie internetowym powinien wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych. Taka zgoda nie może być obowiązkowa, to znaczy dokonanie zakupów musi być możliwe również bez jej wyrażenia. Zgody nie powinny być domyślnie zaznaczone. Oprócz standardowych formułek można także w tym miejscu dodać informacje dotyczące zasad działania newslettera, np. częstotliwości wysyłania informacji, a także ich treści.

Rejestracja w GIODO

GIODO to Generalny Inspektor Danych Osobowych, właśnie tam trzeba zarejestrować zbiór zgromadzonych danych. Sama rejestracja nie jest skomplikowana, jednak należy przygotować dwa dodatkowe dokumenty czyli Instrukcję zarządzania systemem informatycznym oraz Politykę bezpieczeństwa informacji.

Istotną kwestią jest również zawarcie umów z podmiotami, które będą odpowiedzialne za przechowywanie danych osobowych na własnych serwerach, na przykład w ramach usługi email marketingu. Fakt zlecenia takich usług należy również zgłosić w GIODO

Polityka prywatności

Posiadanie dobrze napisanej polityki prywatności to istotny element prowadzenia sklepu internetowego. W czasie rejestracji należy pozyskać zgodę na taką politykę, zwłaszcza jeśli zbierane dane mają być następnie wykorzystane w celu przygotowywania materiałów marketingowych.

Przestrzeganie wszystkich obowiązków dotyczących ochrony danych osobowych jest nie jest proste, ale ma duże znaczenie. Warto pamiętać, że takie obowiązki są bardzo poważnie traktowane przez prawo, a za niedopatrzenia w tym zakresie grożą kary, nawet więzienia. Trzeba także pamiętać o sprawdzaniu informacji na bieżąco, ponieważ regulacje cały czas się zmieniają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here