System andon – czym jest i gdzie się go stosuje?

Andon po japońsku oznacza „sygnalizator”. Mówiąc o systemie andon mamy na myśli narzędzie, które pozwala w sprawny i szybki sposób na informowanie o defektach, które zostały wykryte w produkcji. Narzędzie to zaliczane jest to składowych lean production co w wolnym tłumaczeniu oznacza „odchudzoną produkcję”.

Cechy charakterystyczne systemu andon

System ten możemy zaliczyć do form wizualnego zgłaszania nieprawidłowości jakie zostały wykryte w procesie produkcyjnym. Podstawowym narzędziem systemu jest tablica świetlna zaprogramowana w taki sposób, aby wyświetlać wszystkie istotne informacje. W sytuacji, kiedy zostaje zgłoszony błąd przez pracownika czuwającego nad danym sektorem produkcyjnym, tablica zaczyna świecić i wydobywają się z niej dźwięki.

Wyżej wspomniane narzędzie daje możliwość czasowego wstrzymania produkcji, w celu wyeliminowania wskazanego defektu. Stanowi to niesamowitą oszczędność materiałów produkcyjnych, co w konsekwencji zmniejsza straty, które powstałyby w sytuacji nieskorygowania powstałego błędu.

Na czym polega proces wdrażania andon i gdzie się go stosuje?

Tak jak wcześniej zostało powiedziane, system Andon stosowany jest przede wszystkim w przedsiębiorstwach produkcyjnych działających na szeroką skalę. System wdrażany jest stopniowo. Na początku przez jakiś czas stosuje się wersję testową oprogramowania, a jeśli wszystko przebiega w niej jak należy wówczas wdraża się jego pełną wersję.

Warto pamiętać o tym, że ostateczną decyzję o użyteczności systemu oraz jego ewentualnym wdrożeniu podejmuje zarząd danej firmy. Dzieje się to na podstawie sporządzonego raportu z działalności systemu w wersji testowej. Może oczywiście dojść do sytuacji, kiedy zarząd uzna zastosowanie tego rozwiązania za zbyteczne.

Czy wdrożenie systemu jest drogie?

Odpowiedź brzmi – tak. Poza samą instalacją tablic koniecznym jest również ich odpowiednie zaprogramowanie oraz wzbogacenie o różnorodne aplikacje, których celem będzie usprawnienie pracy systemu. Ponadto należy pamiętać, że stosowane są dwie wersje systemu. Pierwsza testowa oraz kolejna właściwa, co niewątpliwie przyczynia się do zwiększenia pracy nad instalacją systemu.

W związku z faktem, że ceny systemu są wysokie głównie korzystają z niego duże przedsiębiorstwa produkcyjne, które dysponują odpowiednimi środkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here