Wady i zalety funduszy indeksowych

W ostatnich latach można zauważyć wzrastającą popularność funduszy indeksowych – ETF’ów (z ang. exchange foreign funds). Obecnie wartość wszystkich środków ulokowanych w tej formie na całym świecie przekracza już 6 bilionów dolarów. Obecnie także coraz więcej polskich inwestorów interesuje się tą formą funduszy, uważając je za dobry sposób na dostatnią emeryturę. Jakie są jednak wady i zalety inwestowania w EYF-y?

Korzyści z inwestycji w fundusze indeksowe

ETF-y to fundusze, których celem nie jest maksymalizacja zysków w krótkim okresie czasu, lecz wierne odwzorowanie danego indeksu. W przeciwieństwie do „zwykłych” funduszy – zarządzanych aktywnie – są one notowane na giełdzie. Specyfika tego rozwiązania powoduje, że wiąże się ono z wieloma korzyściami. Warto wśród nich wymienić:

  • prostotę i łatwość inwestowania – inwestowanie w ETF-y jest proste i wygodne, nie wymaga od inwestora tak specyficznej wiedzy, jakiej wymagałoby samodzielne ułożenie portfela odzwierciedlającego chociażby prosty indeks, jakim jest WIG20, nie mówiąc już o innych, składających się nawet z kilkuset pozycji, byłoby pracochłonne. Inwestując w ETF-y otrzymujemy dostęp do szerokiego przekroju rynku, dokonując tylko jednej transakcji.
  • bezpieczeństwo transakcji gwarantowane przez giełdy – obrót jednostkami funduszy indeksowych odbywa się za pośrednictwem giełd, które są instytucjami cieszącymi się dużym zaufaniem i stosującymi jasne procedury i najnowocześniejsze zabezpieczenia. To także wiąże się z nałożeniem wielu regulacji i obowiązków na zarządzających, na przykład związanych ze składem portfela, przejrzystością opłat czy prowizji.
  • stosunkowo niskie koszty zarządzania – automatyczne zarządzanie powoduje znaczne obniżenie kosztów, dlatego też zwykle zapłacimy znacznie mniej za opłaty i prowizje. Podczas gdy w funduszach zarządzanych aktywnie często sięgają one 3-4% rocznie, w przypadku ETF-ów najczęściej opłaty nie przekraczają 0,5-1%.
  • dobre dla początkujących inwestorów – podczas gdy samodzielne inwestowanie w akcje wymaga dłuższej, spokojnej analizy rynku i budowania portfela, ETF-y są dobre także na początek przygody z inwestowaniem.

To tylko niektóre z korzyści związanych z inwestycją w ETF’y: sprawdź szczegóły.

Wady ETF-ów

Jak każdy produkt inwestycyjny, także i ETF’y nie są wolne od wad. Oczywiście, zawsze musimy liczyć się z ryzykiem utraty części wpłaconych środków, w tym przypadku także od początku wiemy, że nie osiągniemy zysków powyżej danego indeksu. W długiej perspektywie czasu jednak inwestowanie w ETF-y może przekładać się na systematyczne i wygodne pomnażanie zysków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here