Własny sklep internetowy krok po kroku

Rynek e-commerce rozwija się w bardzo szybkim tempie pomimo kryzysu gospodarczego. Polska ma pod tym względem pozycję lidera w Europie Środkowej. Z tych powodów założenie własnego sklepu internetowego może okazać się dobrym pomysłem na biznes.

Pod względem technicznym stworzenie sklepu nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem oraz nie wymaga zbyt dużych inwestycji. Trzeba jednak brać pod uwagę, że założenie sklepu, który rzeczywiście będzie odwiedzany przez klientów i przyniesie zysk, jest większym wyzwaniem.

Strategia marketingowa

Jak założyć sklep internetowy? Zdaniem właściciela portalu Sklepwinternecie.pl na początek trzeba zapomnieć o technologii i skupić się na ogólnym pomyśle i na działaniach marketingowych. Należy odpowiedzieć na podstawowe pytania – jaki asortyment zaoferujesz klientom, gdzie magazynować towar, skąd go brać? Trzeba sprawdzić konkurencję, która działa już na rynku i wybrać grupę docelową.

Nazwa i domena

Duże znaczenie ma także wybór dobrej nazwy dla sklepu. Idealna jest krótka, łatwa do zapamiętania i dopasowana do rodzaju działalności. Przy wymyślaniu nazwy trzeba sprawdzić dostępność domeny zawierającej wybrane słowo, najlepiej jeśli będzie to domena z końcówką pl.

Zakładanie działalności gospodarczej

Niestety ten etap jest dosyć uciążliwy. Kolejne działania obejmują zarejestrowanie firmy w Urzędzie Miasta, zdobycie numeru REGON, założenie konta bankowego dla firmy i w końcu zarejestrowanie NIP. Działalność można założyć również przez Internet na portalu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Wybór oprogramowania

Jest to niezwykle ważna decyzja. Trzeba liczyć się z tym, że raz wybranego oprogramowania nie da się zmienić przez kilka kolejnych lat, ponieważ jest to kosztowna i czasochłonna operacja. Dostępne rozwiązania to darmowe oprogramowanie przeciętnej jakości, lepsze oprogramowanie płatne oraz sklep stworzony od postaw – dopasowany do indywidualnych potrzeb, ale bardzo drogi.

Przygotowanie się do założenia własnego sklepu internetowego jest dosyć pracochłonne, ale wszystkie wysiłki poniesione na tym etapie będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłości przedsięwzięcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here