Wyłączniki krańcowe

Wyłączniki krańcowe wspomagają nowoczesne systemy w napędach do bram wjazdowych, umożliwiając automatyzację ich pracy. Potrzebne Ci mikrowyłączniki krańcowe do bram? Wybierz te, które najlepiej zadbają o Twoją wygodę i bezpieczeństwo.

Wyłączniki krańcowe w napędach bram

Napędy do bram wjazdowych wyposaża się w specjalne systemy umożliwiające wykrywanie przeszkód lub ich sygnalizację. Rolę tę pełnią w nich krańcówki (wyłączniki krańcowe) bądź czujniki krańcowe. Dzięki ich zastosowaniu brama w trakcie pracy po prostu zatrzymuje się wtedy, kiedy powinna.

Przy wjazdach na posesje spotyka się najczęściej 2 rodzaje bram:

  • przesuwną,
  • rozwieraną (skrzydłową).

Posiadanie bramy to już standard. Wybierając jej napęd, należy zwrócić uwagę m.in. na rodzaj wyłączników krańcowych.

Krańcówka w napędzie bramy – korzyści

Główne korzyści z zastosowania krańcówki w napędzie do bramy to wygoda i bezpieczeństwo. Czujniki krańcowe, małe wyłączniki elektryczne i inne nowoczesne rozwiązania umożliwiają automatyzację pracy urządzenia. Minimalizują też ryzyko awarii czy uszkodzeń. Fakt, że można z auta otworzyć i zamknąć bramę, chroni także przed kradzieżą. Ponieważ nie musimy wysiadać z auta (często przy włączonym silniku), nie kusimy złodziei. Możemy też bezpiecznie wjechać na posesję czy działkę znajdującą się przy ruchliwej ulicy.

Jak wykorzystuje się mikro wyłączniki elektryczne w napędach do bram wjazdowych?

Rodzaje krańcówek w napędach do bram

Krańcówka mechaniczna to rodzaj mikro wyłącznika elektrycznego składający się wykrywającej ruch dźwigni połączonej w obudowie z łącznikiem prądu. Obok dźwigni wyróżnia się krzywiki, przekładnie zębate lub łańcuchowe.

Krańcówki mechaniczne różnią się głównie typem dźwigni (krótka, długa, prętowa). W momencie naciśnięcia pilota urządzenie zaczyna pracować. Gdy zbliży się do tzw. punktu krańcowego, odłącza zasilanie układu.

W nowoczesnych napędach do bram częściej spotykana jest krańcówka magnetyczna (wyłącznik krańcowy magnetyczny), dokładniejsza od mechanicznej. Tego typu mikrowyłączniki krańcowe nie są podatne na zakłócenia spowodowane np. gromadzeniem się śniegu na listwie zębatej bramy.

W napędach do bram wjazdowych stosuje się też czujniki krańcowe – małe wyłączniki wykorzystujące układ optyczny zamiast dźwigni i magnesów. Montować je można w trudno dostępnych miejscach. Czujniki krańcowe różnią się pomiędzy sobą głównie rodzajem aktywatora oraz liczbą styków NO i NC.

Jeśli wybierasz napęd do bramy, zwróć też uwagę na odpowiedni sterownik. To on decyduje, w jaki sposób urządzenie zostanie poinformowane o aktualnej pozycji bramy. To tu główną rolę odgrywa wyłącznik krańcowy.

Wyłączniki krańcowe w napędach bram wjazdowych. Jakie wybrać?

Szukasz niezawodnego rozwiązania do napędu bramy wjazdowej na Twojej posesji? Wyłączniki krańcowe to ich niezwykle istotny element. Dlatego dobór automatyki do bramy najlepiej powierzyć specjaliście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here