Zapasy w systemie ERP

Ostatnie kilka lat to okres, w którym gospodarka magazynowa, jako jeden z głównych obszarów rozwoju technologii do zarządzania produkcja, rozwinęła się niemal w zawrotnym tempie. Magazyn, już od dawna przestał kojarzyć się ze zwykłym składzikiem towaru. Odpowiednia infrastruktura, wysokiej jakości procesy wewnętrzne, sprawiają, że staje się on miejscem, mocno wybiegąjącym w swoich funkcjach poza dotychczasowe ewidencjonowanie towarów.

Ze względu na tendencję, żeby wyroby nie były wytwarzane na zapas, ale przebywały w stanach magazynowych nie więcej niż kilka godzin, wprowadza się nowoczesne systemy IT. Jest to konieczność, która zapewnia właściwy i bez zarzutu działający łańcuch dostaw.

Firmy sięgają, więc po magazynowe systemy informatyczne. Jest nim na przykład system WMS, który usprawnia zarządzanie stanami magazynowymi, optymalizując przepływ towarów z zachowaniem odpowiedniego poziomu zapasów a do tego odpowiednio skracając czas realizacji zamówienia. Zapewnia on też lepszą dokładność przy dostawach. Takiego rodzaju magazynowy system informatyczny, wspomaga urządzenia do automatyzacji identyfikacji, z wykorzystaniem globalnych standardów identyfikacji. Pracownik użytkujący taki system informatyczny ma wgląd do najważniejszych i najbardziej potrzebnych w procesie zarządzania wszelkimi operacjami magazynowymi informacji.

Czynnikiem zapewniającym dodatkowe korzyści w procesie zarządzania magazynem, jest zintegrowanie systemu informatycznego WMS z systemem ERP. Jest to gwarantem większej optymalizacji wszelkich wykonywanych operacji logistycznych, z jednoczesnym skróceniem czasu realizacji zamówienia. Innym czynnikiem przemawiającym na korzyść takiej integracji systemów, jest redukcja kosztów, jakie przedsiębiorstwo musi ponosić na logistykę wewnątrzmagazynową a także kosztów ponoszonych na papierowy, wewnętrzny obieg dokumentów. Integracja systemu WMS z systemem ERP pozwala też na ewidencję stanów magazynowych w bardziej czytelny i prosty sposób, z jednoczesnym stworzeniem geografii magazynów i obsługi magazynów wysokiego standardu.

Zarządzanie zapasami w systemie ERP jest też wielką pomocą dla kadry kierowniczej. System ERP pozwala na realizację każdego procesu magazynowego w oparciu o bazę aktualnych danych magazynowych. Pozwala to kadrze kierowniczej na niemal błyskawiczną reakcję, kiedy dokonywane są jakiekolwiek zmiany, a w tym też wychwytywanie ewentualnych błędów we wprowadzanych zleceniach. Ma to ogromne znaczenie podczas realizacji krótkich serii produkcyjnych lub też towarach rotujacych.

Integracja informatycznych systemów magazynowych z systemami zarządzania przedsiębiorstwem jest niemal konieczna ze względu na rosnące ilości danych obcego pochodzenia, a także szybką automatyzację procesów magazynowych, które wymagają wsparcia procesów. Wszystko to oznacza, że informatyczne rozwiązania polegające na integracji programów magazynowych z zewnętrznymi aplikacjami czy urządzeniami, jest koniecznym rozwiązaniem, które będzie musiało wprowadzić w przyszłości każde przedsiębiorstwo. Będzie to więc oznaczało dynamiczne środowisko systemów informatycznych współpracujących z zaawansowanymi, a jednocześnie prostymi w obsłudze systemami ERP zarządzającymi przedsiębiorstwem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here