Analityka internetowa – co warto o niej wiedzieć?/

Internet to niesamowite źródło wiedzy. Coraz częściej używają jej także firmy. Dzięki danym pozyskanym z Sieci możemy bowiem dowiedzieć się mnóstwa interesujących nas rzeczy dotyczących naszych klientów.

Na czym polega cały proces?

Analityka internetowa polega na gromadzeniu danych poprzez strony internetowe. Każdy użytkownik Sieci zostawia po sobie ślady, które później można wykorzystać. Oczywiście nie są to informacje osobiste. Możemy dowiedzieć się ile razy dany użytkownik odwiedzał naszą stronę, co dokładnie na niej robił i kiedy ją opuścił. Sprawdzimy także, z których miast pochodzi najwięcej odwiedzin oraz jak przedstawia się nasza grupa docelowa pod względem wieku i płci. Te wszystkie dane mogą być niesamowicie przydatne przy tworzeniu kolejnych komunikatów reklamowych, ale nie tylko. Pozwalają one także sprawdzić, czy nasza strona działa w odpowiedni sposób i jest przyjazna dla użytkowników. To bardzo ważne, ponieważ wszelkiego rodzaju błędy, szczególnie w sklepach internetowych mogą znacznie zmniejszyć sprzedaż.

Krok po kroku

Samo zebranie danych to stanowczo za mało. Bez odpowiedniej analizy w niczym nam nie pomogą. Jest to najtrudniejszy element analityki internetowej. Możemy do tego użyć różnorakich narzędzi. Najpopularniejszym jest oczywiście Analytics. Dowiemy się dzięki niemu między innymi o tym, które podstrony są najczęściej przeglądane, kto je przegląda i czy ścieżka zakupów w e-sklepie przebiega w prawidłowy sposób. Aby jednak narzędzie to działało prawidłowo musimy podpiąć pod naszą stronę WWW odpowiednie kody. Dotyczy to każdej podstrony.

Dla kogo?

Tak naprawdę z analityki internetowej powinny korzystać wszyscy. Ma ona szczególne znaczenie w branży e-commerce. Zakupy w Sieci składają się z kilku kroków. Klient na początku przegląda towar, wybiera ten, który najbardziej  mu odpowiada i dopiero wtedy przechodzi do zakupu. Następnie musi wybrać sposób płatności i dostawy. Jeśli któryś z tych kroków zawiedzie, prawdopodobnie nie dojdzie do konwersji. Sprawdzając ścieżkę zakupową szybko wyśledzimy wszystkie ewentualne błędy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here