Czym różni się projektowanie od programowania strony internetowej?

Terminy „programowanie” i „projektowanie”, odnoszące się do stron internetowych, są używane praktycznie wymiennie. Prawda jest taka, że oba te określenia odnoszą się do dwóch zasadniczo różnych aspektów procesu tworzenia strony internetowej, wymagających dwóch unikalnych zestawów umiejętności. Dlaczego ważne jest, abyś znał różnicę szukając kogoś, kto zaprojektuje i opracuje stronę internetową Twojej firmy? Czym różni się projektowanie od programowania strony www? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Projektowanie stron internetowych

Projektanci stron internetowych są odpowiedzialni za wygląd strony www. Ich rola często jest niedoceniana w procesie powstawania witryn, a to właśnie oni w swoich projektach muszą zintegrować możliwie najlepsze doświadczenie użytkownika i stworzyć przyjazne dla niego środowisko. Projektowanie stron internetowych dotyczy tego, co użytkownik faktycznie widzi na ekranie komputera lub wyświetlaczu urządzenia mobilnego, wykorzystując do tego kolory, obrazy, typografię i układ. Praca projektanta to nie tylko umiejętność posługiwania się programami graficznymi, ale również praktyczna wiedza odnośnie tworzenia stron. Ważny jest sposób uporządkowania obrazów, tekstów i opcji menu w sposób, który ułatwi nawigację użytkowników, a to wszystko przy wykorzystaniu odpowiednich kolorów i typografii, ponieważ nawet najlepszy układ może zniknąć przez zły dobór barw czy tekstów. Równie ważna jest umiejętność pracy według zasady Mobile First Design, czyli tworzenie takich projektów witryn, które będą dobrze wyglądać na mniejszych ekranach np. smartphonów. Do projektowania strony internetowej web designer posługuje się narzędziami takimi jak Photoshop czy Sketch, które następnie przekazywane są programistom.

Czym jest programowanie stron internetowych?

Twórcy stron internetowych przyjmują stworzony projekt i tworzą na jego podstawie w pełni funkcjonalną stronę internetową. Programiści za pomocą języków i narzędzi programistycznych tworzą funkcjonalną stronę internetową. Warto wiedzieć, że developerzy stron www dzielą się na programistów front-end oraz back-end. Pierwszy z nich, otrzymując projekt strony internetowej pisze kod potrzebny do wdrożenia go w sieci, uwzględniając przy tym takie czynniki jak przejrzystość strony, poprawne wyświetlanie strony na różnych przeglądarkach czy prawidłowe umieszczenie linków kierujących. Twórca
back-end kontroluje dane i żądania serwera, jest osobą do technicznych elementów strony i sprawia, że może ona sprawnie i prawidłowo działać oraz być odporna na ataki hakerskie. Oczywiście są również programiści full-stack, których wiedza obejmuje zarówno front-end, jak i zaplecze, dlatego są w stanie kontrolować cały proces programowania strony.

Mamy nadzieję, że powyższy tekst wyjaśnił różnicę między designerem
a programistą stron internetowych. Oba te stanowiska stanowią nieodzowną rolę w procesie tworzenia witryn, dlatego warto wiedzieć, że ich zadania mocno się od siebie różnią, dlatego nie należy stosować zamiennie tych dwóch terminów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here