Co warto wiedzieć na temat kredytów hipotecznych

Marzysz o tym, by pójść w końcu na swoje, czyli przeprowadzić się do mieszkania, które nareszcie nie będzie wynajmowane, a będzie po prostu twoje? Najprawdopodobniej więc realizację tego celu utrudniają ci pieniądze. A raczej ich brak. Teraz mieszkania są niestety bardzo drogie. W samym Wrocławiu potrafią kosztować nawet i pół miliona złotych, a nie mówimy tu wcale o bardzo dużych apartamentach położonych tuż przy centrum, a o tych mniejszych kawalerkach zlokalizowanych w dużo gorszych i mniej interesujących dzielnicach. Nie musisz jednak rezygnować ze swoich marzeń. Przeczytaj sobie artykuł na temat kredytów hipotecznych, o tutaj: https://www.bankier.pl/smart/wizytowka/mbank/kredyty-hipoteczne i dowiedz się sam, jak tę hipotekę sam możesz dla siebie wziąć. No bo czy warto, to raczej już raczej wiesz, skoro cały czas myślisz, jakby tu zdobyć pieniądze na nowe mieszkanie. Pora jednak przekuć ten plan w rzeczywiste działanie. Zrób to jednak w taki sposób, by cała transakcja była dla ciebie opłacalna, czyli by kredyt okazał się dla ciebie korzystny, bo niestety nie zawsze tak będzie.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Kredyty hipoteczne obowiązują zwykle przynajmniej przez te dwadzieścia lat. Skoro więc pożyczoną kwotę pieniędzy zobowiązujesz się zwrócić w przeciągu całych dwudziestu lat, oznacza to, że zostanie ona rozłożona na sporą ilość rat, a w takim przypadku te raty nie mogą być jakoś strasznie wysokie. Nie powinno to jednak obniżać twojej czujności. To, że w tym momencie te raty uznajesz za niskie i nieproblematyczne, nie oznacza przecież, że tak już będzie zawsze. Mogą one być zaledwie niewielkim ułamkiem twojej miesięcznej pensji, ale nigdy nie wiesz, czy tej dobrze płatnej pracy nagle nie stracisz albo czy w twoim życiu nie dojdzie do sytuacji (np. nagłej choroby członka rodziny lub twojej własnej choroby), która wygeneruje bardzo duże stałe wydatki i wyraźnie osłabi twoje możliwości finansowe. Staraj się przewidywać przyszłość i bądź gotowy na każdą ewentualność. Jeżeli tak to sobie wszystko zorganizujesz, kredyt hipoteczny przestanie być dla ciebie ryzykiem, bo zyskasz pewność, że choćby nie wiadomo co się działo, ty i tak zawsze zdołasz spłacić wszystkie jego raty we wskazanym przez bank terminie. Nie wolno ci dopuścić do innego obrotu spraw. W przypadku gdy nie spłaca się rat kredytu hipotecznego, bank może dopuścić się zabrania nieruchomości – czy to całej, czy to jej części.

Samemu vs w parze

Kredytów hipotecznych raczej nie biorą single. Oczywiście różne sytuacje się zdarzają, jednakże można powiedzieć, że osoby, które decydują się na hipotekę w pojedynkę, są raczej wyjątkami. Prawdopodobnie te kredyty hipoteczne mBank zainteresowały cię właśnie dlatego, że postanowiłeś w końcu rozpocząć prawdziwe dorosłe życie i zrobić to wraz ze swoją drugą połówką. Być może planujecie nawet powiększyć rodzinę i potrzebujecie dodatkowego kącika dla dziecka, dlatego domyślacie się, że ciasna kawalerka na wynajem już niedługo przestanie spełniać wasze rodzinne potrzeby. Najwyższa pora pójść na swoje. Najwyższy czas kupić mieszkanie albo wybudować dom i zorganizować to miejsce po swojemu, aby wszystkim żyło się w nim dobrze. Wzięcie kredytu hipotecznego we dwójkę ma jednak i te lepsze, i te gorsze strony. Niestety, ale prawda jest taka, że nawet jeśli dogadujesz się ze swoją partnerką wprost rewelacyjnie, wasza relacja może zmienić się o sto osiemdziesiąt stopni w przeciągu kolejnych paru czy tym bardziej parunastu lat. A co zrobicie, gdy dojdzie do rozwodu? W wyniku takiej sytuacji nie pozbędziecie się kredytu, a dalej będziecie musieli jakoś go spłacać.

Hipoteka potrafi więc stać się takim bardzo poważnym zobowiązaniem i to nieraz zobowiązaniem na całe życie. W przypadku brania kredytów nie należy skupiać się na tym, co jest tu i teraz, a trzeba właśnie myśleć przyszłościowo i próbować wręcz przewidzieć tę swoją przyszłość. Branie kredytu hipotecznego z osobą, z którą jest się z związku od zaledwie dwunastu miesięcy, nie ma żadnej racji bytu. Nie pozwól na to, by emocje decydowały o twoim życiu. Chłodna dedukcja i czysta matematyczna kalkulacja w przypadku tak poważnych spraw są jednak jak najbardziej wskazane, bo tu nie chodzi o uczucia, a o to, byś po prostu nie wpakował się w coś, z czego później nie uda ci się wyjść obronną ręką.

Zdolność kredytowa

Zakładając jednak, że wiesz bardzo dobrze, na co się piszesz, możesz już przejść do realizacji zaplanowanej transakcji. Czego zatem potrzebujesz do tego, by wziąć kredyt hipoteczny w mBank? Na pewno jednej kluczowej rzeczy, a mianowicie… zdolności kredytowej! Bez niej możesz sobie jedynie marzyć o wszelkich produktach kredytowych, bo i tak żaden poważny bank ci ich nie zaoferuje, jeżeli nie uzyska stu procentowej pewności, że ty sam zdołasz sprostać jego wymaganiom. Nie trać czasu na przeprowadzanie rozmów z przedstawicielami banku, dopóki sam pewnych podstawowych kwestii nie zweryfikujesz. Oceń samodzielnie swoją zdolność kredytową. A jeśli jej nie masz, zrób wszystko, by ją uzyskać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here