Konto maklerskie

Niewątpliwie z roku na rok wzrasta ilość założonych kont maklerskich. Na koniec listopada ta liczba wyniosła ponad 1,5 miliona. Biorąc pod uwagę rok poprzedni powstało prawie 330 tys. nowych kont. Oferowane są one przez różne domy i biura maklerskie. Warto dowiedzieć się więcej czym jest rachunek maklerski i poznać inne ważne informacje.

Czym jest konto maklerskie?

Konto maklerskie jest to nic innego jak rachunek, który służy do przechowywania różnych instrumentów finansowych czy papierów wartościowych. Za jego pomocą można zlecać transakcje dotyczące sprzedaży oraz kupna. Jednocześnie jest elektronicznym zapisem, który jest prowadzony przez dom czy biuro maklerskie. Co ważne, zlecający może być osobą indywidualną, ale też prawną. Warto jeszcze wiedzieć, że domy i biura maklerskie w Polsce są nadzorowane przez KNF, natomiast są też brokerzy zagraniczni. Konto maklerskie nie jest tym samym co konto bankowe. W teorii możemy na nie wpłacać, ale i wypłacać z niego pieniądze. Różni się jednak ilością cyfr. Składa się bowiem z 8 liczb, natomiast rachunek bankowy z 26. Ważne jest też to, że inwestowanie na giełdzie jest możliwe tylko wtedy, gdy posiada się rachunek maklerski. Jego założenie nie jest długie i zazwyczaj trwa ok. 30 minut, przy czym trzeba mieć ukończone 18 lat, posiadać ważny dowód tożsamości i być osobą fizyczną. W wielu bankach, biurach maklerskich przy otwarciu rachunku trzeba wypełnić ankietę MIFID. Sprawdza ona wiedzę oraz doświadczenie jakie dany inwestor posiada. Oczywiście zawsze ryzyko inwestycji jest duże i trzeba zadawać sobie z tego sprawę.

Jak korzystać z rachunku maklerskiego?

O tym jak zamierzacie korzystać z rachunku maklerskiego decydujecie samodzielnie, choć możecie skorzystać z pomocy doświadczonych maklerów. Jest wiele różnych inwestycji. Można np. inwestować długoterminowo i to zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. Inwestowanie długoterminowe najczęściej odbywa się według strategii kup i trzymaj. Można też postawić na inne rozwiązanie, a więc wybrać aktywny handel. Transakcje mogą odbywać się codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Korzystając z instrumentów finansowych za pomocą konta maklerskiego można sprzedawać i kupować nie tylko akcje, ale też prawa do akcji. Wart wiedzieć, że posiadając konto maklerskie można handlować też obligacjami, certyfikatami inwestycyjnymi czy choćby ETF-ami. Ale to nadal nie wszystkie możliwości, gdyż można kupować nawet jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych czy też produkty strukturyzowane.

Konto maklerskie – czy jest bezpieczne?

Wiele osób zastanawia się, czy na koncie maklerskim ich środki są bezpieczne. Przed podjęciem inwestycji należy wybrać dom maklerski, który jest nadzorowany przez KNF. Środki na koncie maklerskim są też objęte systemem rekompensat Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Jeżeli dom maklerski upadnie, to inwestor może odzyskać 100% utraconych środków, ale do określonej kwoty, którą jest równowartość 22 tys. zł. Domy maklerskie, które mają siedzibę w Unii Europejskiej pozostają pod kontrolą Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych. Brokerzy z terenów Unii Europejskiej podlegają jurysdykcji prawnej, ale w swoim kraju. Każdy inwestor musi też sprawdzić, jak wybrany przez niego dom maklerski będzie wykorzystywał dane osobowe i nimi zarządzał. Prowadzenie konta maklerskiego wiąże się rzecz jasna z kosztami. Standardowa prowizja na polskim rynku wynosi od 0,3 do 0,4% od dyspozycji składanych online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here