Aby móc sprzedawać i kupować akcje, konieczne będzie założenie konta maklerskiego. Jak wybrać brokera, by móc liczyć na jak najlepsze warunki?
Wysokość opłat
Jednym z kluczowych czynników przy wyborze brokera jest wysokość opłat za transakcje i za samo posiadanie rachunku. Ciężko określić, jaka wysokość prowizji będzie odpowiednia – wiele zależy tutaj od zakresu wsparcia oferowanego przez dany dom maklerski lub platformę inwestycyjną. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie koszty będą bezpośrednio określone w ofercie. Aby móc maksymalnie zwiększyć opłacalność inwestycji, należy sprawdzić również m.in. spready kursowe, czyli różnice pomiędzy kursem sprzedaży i kupna przy wykonywaniu transakcji. Dokładne podliczenie wszystkich opłat pomoże określić, który broker będzie najlepszą opcją.
Dostęp do rynków
To kolejna niezwykle istotna kwestia. Inwestorzy mają obecnie dostęp do ogromnej liczby instrumentów finansowych – możemy zarobić zarówno na akcjach, jak i różnego rodzaju funduszach, kontraktach, opcjach i nie tylko. Dywersyfikacja to sprawdzony sposób na zwiększenie potencjalnych zysków, a zachowanie różnorodności będzie znacznie łatwiejsze z brokerem udostępniającym liczne rynki. Na uwagę zasługuje między innymi oferta duńskiego banku inwestycyjnego – inwestuj z Saxo, by móc sprzedawać i kupować akcje z aż 60 giełd.
Wsparcie ekspertów finansowych
Jeśli myślimy na poważnie o inwestowaniu, warto również zainteresować się pomocą dedykowanego opiekuna konta. Choć tego typu oferty są skierowane głównie do profesjonalnych inwestorów, nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z takiego wsparcia od samego początku. Coraz więcej brokerów udostępnia taką możliwość – zdecydowanie warto zapoznać się z zasadami kontaktu z ekspertami finansowymi.
Dostęp do narzędzi analizy technicznej
Każda decyzja związana z inwestycjami musi być podparta konkretnymi powodami – możemy wykorzystać zarówno analizę techniczną, jak i fundamentalną. W przypadku pierwszego rodzaju analizy wyznaczenie sygnałów kupna lub sprzedaży jest znacznie prostsze dla komputerów niż dla fizycznych inwestorów. Z tego względu powstało wiele stron i narzędzi, które zapewniają dostęp do aktualnych wartości różnych wskaźników czy oscylatorów. Możemy jednak skorzystać z nich w znacznie wygodniejszy sposób, jeśli są one wbudowane w wybraną platformę inwestycyjną lub stronę internetową brokera.
Pamiętaj o ryzyku!
Wybór odpowiedniego brokera wymaga przeanalizowania wysokości opłat, dostępności rynków, zakresu wsparcia i funkcjonalności samej platformy lub witryny. Musimy jednak mieć na uwadze, że bez względu na to, gdzie dokonujemy transakcji, inwestowanie nieodzownie wiąże się z ryzykiem utraty wszystkich środków, które wpłacimy na konto.