Popularna technika druku fleksograficznego to nic innego jak wypukły druk, który podziwiać można na wielu opakowaniach sklepowych. Technika ta w ostatnim czasie wykorzystywana jest także na szeroką skalę w branży reklamowej, a dokładniej mówiąc na szyldach reklamowych.
Czym wyróżnia się druk fleksograficzny?
Jednym ze znaków charakterystycznych druku fleksograficznego jest przede wszystkim to, że można go bezpośrednio nałożyć nie tylko na płaskie powierzchnie. Aby skorzystać z druku fleksograficznego niezbędne jest użycie ciekłego atramentu o bardzo niskim poziomie lepkości. W druku fleksograficznym korzysta się także z tuszy na bazie wody i specjalnych rozpuszczalników, które dodatkowo zostały utwardzone specjalnym światłem ultrafioletowym.
Atrament UV wykorzystywany jest przede wszystkim na produktach foliowych, które nie absorbują wody. Atramenty wodne wybierane są przez producentów nie tylko ze względu na wysoką jakość wydruków, ale również ze względów ekologicznych.
Jak wygląda proces druku?
Jeżeli chodzi o sam proces drukowania opisywaną metodą fleksograficzną, to odbywa się ona zazwyczaj za pomocą elastycznej płyty wykonanej w całości z kauczuku naturalnego. W nowoczesnych maszynach kauczuków zastąpiony jest fotopolimerami.
Dużą zaletą druku fleksograficznego jest również to, że dzięki niemu można znacznie zwiększyć prędkość drukowania. Najlepsze maszyny są w stanie zapewnić wysokiej jakości wydruki z prędkością 10 metrów kwadratowych na sekundę. fleksografia umożliwia stworzenie szerokich i dobrze osadzonych obwodów, które doskonale sprawdzą się właśnie na opakowaniach komercyjnych.
Historia druku fleksograficznego
Kilkanaście lat temu druk fleksograficzny oferował wyłącznie niskiej jakości wydruki, dlatego też wykorzystywany był on wyłącznie do zadrukowania opakowań drugiego sortu. W ostatnim czasie druk flekso, dzięki nowoczesnych technologiom jest w stanie zaoferować zdecydowanie lepsze jakościowo wydruki. Najlepsze drukarnie są w stanie nawet zaoferować wydruki, które jakościowo zbliżone są do druku offsetowego.
Współczesny druk fleksograficzny umożliwia drukowanie w bardzo wysokiej rozdzielczości. Nowoczesne maszyny bardzo często wyposażone są w zaawansowane zespoły lakierujące, dzięki którym można uszlachetnić druk. Fleksografia rozwija się w bardzo szybki tempie, dlatego też według wielu specjalistów w branży, w najbliższym czasie odgrywać będzie ona coraz większą rolę w branży opakowaniowej i nie tylko.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Eticod.pl.